SKINOPEDIA #5 GDZIE BEZPIECZNIE WYMIENIAĆ SKINY

Często dostajemy pytania, czy wymienimy jakiś skin na inny, bądź czy wiemy gdzie to zrobić. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom i opisać kilka miejsc w internecie gdzie bezpiecznie wymienicie skiny czy to po prostu na inne czy z chęci zarobku.

Wymienianie skinów możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: wymiany z botami, oraz wymiany z innymi ludźmi. Obie metody mają swoje plusy i minusy.

Zaczniemy od wymian z botami – najbezpieczniejsza forma wymiany, ale niestety obarczona prowizjami, także tutaj bardzo ciężko będzie Wam wymienić skina z zyskiem. Macie jednak pewność, że nie zostaniecie oszukani, a wymiana przebiegnie niemal natychmiastowo. Opiszę dla Was kilka zaufanych tradebotow z których sam korzystam. Pamiętajcie, że umieszczając w nicku na steamie adres strony bota zawsze dostajecie bonus przy wymianie, także opłaca się to robić. Po wymianie możecie oczywiście usunąć nazwę bota, aby nie wyglądać na steamie jak tablica reklamowa.

1. CS.MONEY – bot z chyba największą ilością skinów, bardzo stabilne i miarodajne ceny, jednak bardzo ciężko wymienić tam coś za klucze (za dużo ich na bocie, wtedy nie przyjmuje dalszych ofert). Całkiem dobry do sprzedawania skinów za klucze, oraz na wymiany skin-skin.

2. CSGOSELL.COM – jeżeli masz skina z naklejkami z Katowic 2014, które są bardzo drogie to tylko tutaj. Jedyny znany mi bot, który dolicza część wartości naklejek do ceny którą zapłaci za Waszego skina. Warto na nim sprawdzać nietypowe skiny, często przecenia ich wartość względem innych tradebotów (noże w ST itd.)

3. SKINSJAR.COM – najlepszy bot do wymiany skinów na klucze, najlepszy przelicznik. Maja promocje na pierwszy trade, do którego doliczają jakąś wartość pieniężną. Bardzo duży wybór skinów. Dużym plusem jest saldo na stronie. Jeżeli Wasz item jest warty np. 10 dolarów, a w zamian weźmiecie coś za 5 dolarów to brakująca suma nie przepada! Zostanie na Waszym saldzie i możecie ją w każdej chwili wykorzystać.

4. CS.DEALS – Duży wybór skinów, stabilne ceny. Poza wymianą na inne skiny/klucze oferuje skup skinów za BTC. Solidny i dobrze wyceniający itemy. Podobnie do skinsjar, posiada saldo, dzięki któremu nie stracicie na wymianie ani centa.

5. CSOFFER.ME – Soldiny tradebot, duża ilość skinów, ale przeciętnie wycenia klucze.

6. SKIN.TRADE – Tradebot awaryjny jak go zwę. Jak nie ma nigdzie skina którego potrzebuje to szukam tam. Dość przeciętnie wycenia skiny i słabo klucze, ale można znaleźć okazje.

7. CSGOSWAP.COM – Typowy przeciętniak. Średnia baza skinów, średnia wycena kluczy.

8. CSTRADE.GG – Typowy przeciętniak. Średnia baza skinów, średnia wycena kluczy.

9. TURBOTRADES.GG – Duża baza skinów, średnia wycena kluczy, poprawna wycena skinów. Do sprzedaży skinów za klucze i wymian skin za skin dość dobry.

Z tradebotów to wszystko, przejdźmy teraz do wymian międzyludzkich, takich na których często możecie zarobić, ale wymiana nie odbędzie się automatycznie, na kupca często będziecie musieli trochę poczekać i poświęcić trochę czasu na wystawianie ogłoszeń. Dodatkowo przyda się znajomość języka angielskiego, którym posługujemy się w rozmowach na steamie z potencjalnymi kupcami. Pamiętajcie jednak, żeby przy wymianach z innymi uważać na oszustów, wymieniamy się tylko poprzez normalne oferty steamowe, nie wierzymy w żadne „Steam wallet code”, żadne weryfikacje przez adminów itd. O różnych typach skamów możecie poczytać TUTAJ, a teraz przejdźmy do miejsc gdzie możecie dokonać transakcji:

1. REDDIT – lepszego miejsca na wymiany nie znajdziecie. Największa społeczność trejderów w internecie. Ogromna ilość użytkowników, mnóstwo ofert. Reddit charakteryzuje się też dość ostrymi zasadami udzielania się na ich stronie. Aby w ogóle móc zamieszczać tam trejdy musicie powiązać swoje konto reddita z kontem steam. Następnie musicie umieszczać posty zgodnie z panującymi zasadami. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość uciążliwe, ale po jakimś czasie docenicie ten system. Na reddicie zabronione są wszelkie „clickbaity”, upiększanie ofert itd. Od razu widzicie precyzyjnie, co jest sprzedawane, za ile itd. Pamiętajcie też, że to bardzo świadoma społeczność, zbyt duże zawyżanie cen tam nie przejdzie, nie ma sensu też kłamać o wyjątkowych patternach i wyglądzie skinów, bo zostanie to szybko zweryfikowane. Polecam jako główne miejsce do wymian, absolutny top1!

2. CSGOLOUNGE – Tutaj nie obowiązują praktycznie żadne zasady. Polecam jedynie wystawiać ofertę wymian i czekać na bezpośrednie oferty steam. Aby nasza oferta była ciągle „podbijana” używamy nakładki na chrome „lounge destroyer” (w pełni bezpieczna). Nie ma sensu szukać tam samemu ofert, 90% to oferty skrajnie zawyżone. Kolejnym minusem jest spam od botów, który dostaniemy na stronie. Całkowicie to olewamy i nie klikamy w żadne linki które dostajemy. Czekamy tylko na oferty na steam. Duża baza ludzi, więc oferty będą przychodzić.

3. GRUPY NA FB – korzystam w sumie ze 3 polskich grup tego typu (1, 2, 3) i szczerze polecam to tylko jako taka opcja awaryjna. Fora pełne dzieciaków, z którymi ciężko się dogadać, ale od czasu do czasu znajdzie się normalny kupiec. Tak samo jak w przypadku lounge, wystawiamy ofertę, wrzucamy tradelinka i piszemy, że interesują nas tylko oferty steam i czekamy. Nie ma sensu wdawać się w dyskusje, bo to w 99% strata czasu.

Istnieją oczywiście jeszcze inne strony, fora, boty itd. Ja jednak korzystałem tylko z tego i zawsze pozwalało mi to zarobić, także przy odpowiednim podejściu i Wam się uda. Najważniejsze to cierpliwość i systematyczność. Możecie oczywiście w komentarzach podawać strony z których wy korzystacie! Im większa baza tym łatwiej o udane wymiany, czego Wam życzę!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter